«Կանայք և գլոբալ անվտանգային ճարտարապետությունը» (ԿԳԱՃ) մտակենտրոնը հայտարարում է «ԴԻՄԱԿԱՅՈՒՆՈՒԹՅԱՆ ԴՊՐՈՑ» ծրագրի մեկնարկը:
ԾՐԱԳՐԻ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏԸ
Հայաստան-Ադրբեջան և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը, անցումն ավանդական դաշնակցային հարաբերություններից դեպի ռազմավարական գործընկերային ցանցի ընդլայնման, ինչպես նաև նախապատերազմյան անվտանգային համակարգից անցումը դեպի անվտանգային ոլորտի համալիր բարեփոխումների, ընթանում են գլոբալ անորոշության, հիբրիդային սպառնալիքների ազդեցության, փխրուն ժողովրդավարական ինստիտուտների և հասարակական աճող բևեռացվածության պայմաններում: Առաջիկա 2–3 տարիների ընթացքում այս մարտահրավերներն ավելի կսրվեն՝ զգայուն նախընտրական և հետընտրական փուլերի ազդեցությամբ:
Այս համատեքստում առանձնահատուկ թիրախում է հայտնվել հայաստանյան երիտասարդությունը՝ որպես հասարակության՝ հիբրիդային հարձակումների և FIMI նկատմամբ առավել զգայուն շերտ: Երիտասարդները, որոնք չեն տեսել նախկին ավտորիտար համակարգերի բացասական կողմերը կամ չունեն քաղաքագիտական բավարար գիտելիքներ, կարող են հեշտությամբ հրապուրվել «ուժեղ ձեռքի» գաղափարախոսությամբ, որը հմտորեն փաթեթավորվում է որպես «արդյունավետ կառավարում: Լինելով թվային տիրույթի հիմնական սպառողը՝ երիտասարդներն ուղղակիորեն կրում են վերոնշյալ սպառնալիքների ազդեցությունը, ինչը նպատակ ունի խարխլել նրանց վստահությունը Հայաստանի Հանրապետության պետական ինստիտուտների և ժողովրդավարական ապագայի հանդեպ:
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին հաջորդիվ ձևավորվելիք քաղաքական միջավայրը (անկախ դրանց արդյունքներից) ավելի է ընդգծելու արտաքին քաղաքականությանն ու անվտանգությանը վերաբերող գործընթացներում լավ կառավարման սկզբունքների արդյունավետ կիրարկման հրամայականը:
ԾՐԱԳՐԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿԸ
Ծրագրի ռազմավարական նպատակը հիբրիդային սպառնալիքների և FIMI նկատմամբ դիմակայուն և մասնակցային անվտանգային էկոհամակարգի ձևավորմանը նպաստելն է:
ԾՐԱԳՐԻ ՌԱԶՄԱՎԱՐԱԿԱՆ ՈՒՂՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
- Երիտասարդության շրջանում կրիտիկական մտածողության զարգացում
- Հասարակական համախմբվածության, դիմակայունության և հոգեբանական անվտանգության ամրապնդում
- Անվտանգային ոլորտի լավ կառավարման սկզբունքների կիրարկում
- Ժողովրդավարական ինստիտուտների նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացում
Վերոնշյալ ազմավարական նպատակի և ուղղությունների ապահովման նպատակով Ծրագիրը կներառի ներքոնշյալ գործողությունները.
- Երիտասարդների և պետական ինստիտուտների ներկայացուցիչներ միջև «Առանց փողկապ» հանդիպումների շարք Երևանում, Վայոց Ձորում, Սյունիքում, Լոռիում և Տավուշում

Women and Global Security Architecture (WGSA) is pleased to announce the launch of the “RESILIENCE SCHOOL” Project.
PROJECT CONTEXT
The normalization process of Armenia-Azerbaijan and Armenia-Türkiye relations, the transition from traditional alliances toward an expanded strategic partnership network, and the shift from a pre-war security framework to comprehensive security sector reforms are taking place amidst global uncertainty. These processes are further influenced by hybrid threats, fragile democratic institutions, and increasing social polarization. In the next 2–3 years, these challenges are expected to intensify under the impact of sensitive pre-election and post-election phases.
In this context, Armenian youth have become a primary target, as they are the segment of society most vulnerable to hybrid attacks and Foreign Information Manipulation and Interference (FIMI). Young people who have not experienced the downsides of past authoritarian systems or lack sufficient political science knowledge can be easily enticed by the ideology of a “strong hand,” which is skillfully packaged as “efficient governance.” As the primary consumers of the digital space, the youth are directly exposed to the aforementioned threats, which aim to undermine their trust in the state institutions of the Republic of Armenia and its democratic future.
The political environment that will emerge following the upcoming parliamentary elections (regardless of their outcome) will further emphasize the imperative for the effective application of good governance principles in foreign policy and security processes.
STRATEGIC GOAL OF THE PROJECT
The strategic goal of the project is to contribute to the formation of a resilient and participatory security ecosystem against hybrid threats and FIMI.
STRATEGIC DIRECTIONS
- Development of critical thinking among youth.
- Strengthening social cohesion, resilience, and psychological security.
- Application of good governance principles in the security sector.
- Increasing public trust in democratic institutions.
To achieve the aforementioned strategic goals and directions, the Project will include the following activities:
- A series of “Informal meetings” between youth and representatives of state institutions in Yerevan, Vayots Dzor, Syunik, Lori, and Tavush.