«Կանայք և գլոբալ անվտանգության ճարտարապետությունը» (ԿԳԱՃ) հայտարարում է «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայունություն» ծրագրի մեկնարկի մասին:
2024 թվականի հունիսի 6-7-ը Երևանում, ծրագրի շրջանակներում, տեղի ունեցավ «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայունություն» խորագրով միջազգային համաժողովը: Համաժողովի հիմնական նպատակն էր խթանել Հայաստանի համապարփակ անվտանգության մոդելի ներդրումը՝ խրախուսելով ներհայաստանյան հանրային և մասնագիտական քննարկումները դրա տարբեր բաղադրիչների շուրջ, ինչպես նաև բարձրացնել հանրային իրազեկվածությունը Ֆինլանդիայի, Շվեդիայի և Էստոնիայի փորձի վերաբերյալ:
Համաժողովին բացման խոսքով հանդես եկավ ԿԳԱՃ նախագահ և հիմնադիր Արմինե Մարգարյանը, որին հաջորդեցին ողջույնի ուղերձները հետևյալ պաշտոնյաների կողմից.
- Ն.Գ. տիկին Աննա Աղաջանյան՝ Շվեդիայի Թագավորությունում, Ֆինլանդիայի Հանրապետությունում, Նորվեգիայի Թագավորությունում, Իսլանդիայում և Դանիայի Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Ստոկհոլմ):
- Ն.Գ. տիկին Կիրստի Նարինեն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Հելսինկի):
- Ն.Գ. տիկին Ռիինա Կալյուրանդ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան (նստավայրը՝ Թբիլիսի):
- Ն.Գ. պարոն Պատրիկ Սվենսոն՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան:
Երկօրյա համաժողովի ընթացքում տեղի ունեցան 6 պանելային քննարկումներ՝ ժամանակակից պատերազմների ու ժողովրդավարության, համապարփակ անվտանգության և պաշտպանության համակարգում ռազմամարզական կառույցների, պահեստազորի և տարածքային պաշտպանության, մասնավոր հատվածի, թվային տիրույթի և ռազմավարական հաղորդակցության դերերի մասին:

The Women & Global Security Architecture (WGSA) is pleased to announce the launch of the Comprehensive Security & Resilience Project.
On June 6-7, 2024, within the framework of the Project, we hosted the Comprehensive Security & Resilience International Conference in Yerevan, Armenia. The primary goal of the Conference was to promote the implementation of the Armenian Comprehensive Security Model by encouraging intra-Armenian public and professional discourse on its various components, as well as raising public awareness on the experience of Finland, Sweden and Estonia.
The opening remarks were delivered by Armine Margaryan, WGSA President and Founder, followed by welcome messages delivered by H.E. Ms. Anna Aghadjanian, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to the Kingdom of Sweden, the Republic of Finland, the Kingdom of Norway, Iceland, and the Kingdom of Denmark (residence in Stockholm), H.E. Ms. Kirsti Narinen, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to the Republic of Armenia (residence in Helsinki), H.E. Ms. Riina Kaljurand, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to the Republic of Armenia (residence in Tbilisi) and H.E. Mr. Patrik Svensson, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to the Republic of Armenia.
During the two-day Conference 6 panel discussions were held on modern warfare and democracy, role of military training associations, reserve force and territorial force, private sector, digital domain and strategic communication in Comprehensive Security and Defense System. The first day of the conference was open to media coverage, and the second was held in accordance with the Chatham House rule.
Representatives of the Office of the Prime Minister of the Republic of Armenia, Ministry of Defense of the Republic of Armenia, European Mission in Armenia, as well as the Armenian, Finnish, Estonian and Swedish experts, think tankers participated in the event.
The Conference was funded by the following embassies accredited to the Republic of Armenia: Embassy of the Republic of Finland (residence in Helsinki), Embassy of the Republic of Estonia (residence in Tbilisi) and Embassy of the Kingdom of Sweden.